

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 3.175 mm |
| Length | 6.86 mm |
| Width | 3.048 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 3.18 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 1.5 GHz |
| Q Factor | 112 |
| Current Rating | 4 A |
| DC Resistance (DCR) | 6.8 mΩ |
| Test Frequency | 150 MHz |
| Military Standard | Not |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 35.5 nH |
| Core Material | Air |
| Max DC Current | 4 A |
| DC Current | 4 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Type | Wirewound |
Stock: 165
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23767
Ext.Price$0.23767
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23767 | $0.23767 |
| 10 | $0.18894 | $1.88940 |
| 50 | $0.16325 | $8.16250 |
| 100 | $0.14106 | $14.10600 |
| 500 | $0.10601 | $53.00500 |
| 1000 | $0.09660 | $96.60000 |
| 3000 | $0.09178 | $275.34000 |
| 5000 | $0.08720 | $436.00000 |
| 10000 | $0.08071 | $807.10000 |
